511 751 153 Monika Cwynar monikacwynar7@gmail.com

Jak to było

Kiedy opowiadam o sobie, jedni z podziwem mówią, że przeżyłem bardzo wiele mocnych zdarzeń.  Inni z ironicznym uśmieszkiem twierdzą, że to nic. Przyznaję rację pierwszym jak i drugim z tym, że ja po prostu opowiadam swoją historię. To nie licytacja, na której jeden przebija drugiego. Nie chcę na nikim wywierać wrażenia tylko opowiedzieć, jak to w moim życiu było.

Paweł Cwynar

Radio 

Radio Głos

przez ks. prałat dr Ireneusz Smagliński

Radio PiK

przez Ewa Dąbrowska | Wysłuchaj mnie, proszę...

W POCZYTALNI- mowa o książce.

red. Urszula Kropiewnicka

Radio i 103,3 fm – Białystok

20.02.2018

Radio Plus Legnica

przez Monika Poręba | Były gangster o swoim nawróceniu.

Pasja pisarska!

Czy o odkrywaniu dobra, wrażliwości i piękna można rozmawiać z byłym gangsterem? Oczywiście!

30 .09.2018 red. Jan Sędek 

W życiu zdążył być bogaty i spać na ulicy. Dziś mieszka w Szwecji i aspiruje do roli pisarza. Właściwie jest pisarzem, bo jakiś czas temu ukazała się jego pierwsza książka „Wysłuchaj mnie proszę..”- oparta na faktach, jednak nie jest dziennikiem z życia autora. Dzięki ciekawej treści podbija serca czytelników, a lada dzień w księgarniach pojawi się druga powieść Pawła Cwynara.

red. Agnieszka Kozłowska-Łysko 12.2018 r.

Po latach odnalazł sens i życiową drogę

Red. Maria Guzek 29-09-2018  

Radio Plus Legnica

przez Paweł Cwynar | Nawrócenie Gangstera

Czy martwa dusza może zmartwychwstać jeszcze za życia?

red. Weronika Ostrowska Radio Warszawa 08.2018

Ciche pukanie... Boga w człowieku

Noc Bożego Narodzenia – noc cudów. Największy z nich, ten który w tym czasie wspominamy, wydarzył się w niewielkim Betlejem. Betlejem jest w każdym z nas. Może tej nocy i my usłyszymy coś co zwykle, w naszym zabieganiu, umyka nam.  Czas się zatrzymać, posłuchać i usłyszeć – Ciche pukanie. 

Cisza może powiedzieć więcej niż wrzask. Ciche pukanie przemówić  bardziej niż walenie do drzwi: domu, samotności, lęku… Może bardzo mocno dotknąć człowieka – chorego, więźnia, bezdomnego. I każdej matki. Serca…W  poranek Bożego Narodzenia zapraszamy do wsłuchania się w ciche opowieści, m.in. aktorki – Ewy Ziętek, Anety Liberackiej z portalu Stacja7, Albertynki  – s. Teresy,  nawróconego gangstera – Pawła Cwynara….

„Familijna Jedynka” Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski 25.12.2020 r.

AUDYCJA DLA CHORYCH: WIĘŹNIÓW POCIESZAĆ…

/w , , 
Bractwo Więzienne Samarytania, 

Picie, które zabija życie

Bóg wysłuchał tej modlitwy. Historia Pawła Cwynara pokazuje dobitnie, że nawrócenie to nie tylko zmiana postępowania, ale przede wszystkim myślenia. O jego losach pisaliśmy rok temu. Są dobrym materiałem na książkę, a nawet… film. Pan Paweł przygotowywał się wtedy do wydania swojej drugiej publikacji pt. „Picie w zachwycie”. Opisał w niej własne doświadczenia z alkoholem. Książka jest niewielka, ale napisania świetnym językiem, z dobrą treścią i cennymi przemyśleniami. Wciąga bardzo mocno. Wielu czytelników pisze, że powinna być obowiązkową lekturą dla młodzieży, rodziców, wychowawców, alkoholików, więźniów… W sumie każdy powinien po nią sięgnąć, bo wszyscy znamy ludzi, którzy borykają się z problemem alkoholowym. P. Cwynar opisał w tej książce swoje życie od dzieciństwa po teraźniejszość. To opowieść szczera do bólu, nierzadko bardzo mocna i porażająca. Autor nie owija niczego w bawełnę, pisze, jak było naprawdę

Za 5 dni będę szczęśliwy – wywiad z Pawłem Cwynarem.

MiŚ – mafijne ścieżki gangstera i świadectwo nawrócenia w celi więzienia – 06.02.2020

Radio Warszawa

Paweł Cwynar / Rozmowa Radia Warszawa 2020 – 10 – 27

Prasa 

Łatwiej jest być bandziorem niż świętym

„Mogę opisać, w jaki sposób zakopać trupa, żeby nie znalazł go helikopter z termowizją, ale po co? Dzisiaj wolę dawać przykład, że można żyć inaczej” – mówi Paweł Cwynar,  wieloletni recydywista, gangster, który po kilkunastu latach zostawił środowisko przestępcze, rozpoczął nowe życie i zaczął pisać prozę.

 

Ta wojna trwa

            Gość Gdański                  ks.Rafał Starkowicz 21.04.2018 

Bezdomnym nikt nie zostaje z wyboru

Jak wyjść z bezdomności? – to jedno z pytań, na które próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu, który odbył się w bibliotece UKW. Głos zabrali naukowcy i praktycy, a także Paweł Cwynar – były gangster i były bezdomny.  7.11.2018

Kongres Polaków w Szwecji

Spotkanie autorskie. – relacja-  25.04.2017

Debiutancka powieść legniczanina

W księgarniach pojawiła się już debiutancka powieść legniczanina  pt. „Wysłuchaj mnie, proszę…” Od razu zyskała pochwalne recenzje.  12.01.2017 e-legnickie.pl

Byłem bandziorem

Dwutygodnik Diecezji Pelplińskiej 2018

Ojciec kocha warunkowo

Szukał pozycji znanych autorytetów – Jana Pawła II, Pileckiego, Kolbego, Popiełuszki, Herberta. I zaczął się od nich uczyć, jak naprawdę być mężczyzną.

– Mój ojciec mi tego nie dał. Mówił, że nie mogę tu beczeć, że muszę być mężczyzną. Stawiał mi bardzo duże wymagania, z których mnie później rozliczał. Ja osiągałem bardzo dobre wyniki w sporcie, na to zresztą postawiłem w pewnym momencie, ale ojciec tego nigdy nie doceniał.

Były gangster i wielokrotny recydywista, który radykalnie wszedł na drogę nawrócenia

P. Cwynar trzy tygodnie temu wrócił na stałe do Polski ze Sztokholmu, gdzie mieszkał i tworzył. Uznał, że jego misja dzielenia się świadectwem doświadczenia Boga żywego jest istotniejsza niż wygodne życie w Szwecji. Jak sam mówi, jego szczególnym powołaniem są Zakłady Karne, domy poprawcze, domy dziecka itd. Zapewnia tam przebywających, że można żyć inaczej.

Gość.pl MONIKA KRZEBIETKA 12.12.2019

Za kratkami więzienia spędził 15 lat, gdzie postanowił zmienić swoje życie

21 lutego 2020 r. o godz. 19:30 w Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle odbył się kolejny wieczór chwały – WNieboGłosy. Tym razem gościem wydarzenia był Paweł Cwynar, nawrócony gangster i recydywista.

Na terenie Oddziału Zewnętrznego w Potulicach odbyło się spotkanie z przedstawicielami Bractwa Więziennego Samarytania

Paweł Cwynar, były skazany, który opowiedział osadzonym o swoim życiu i duchowej przemianie, którą przeszedł odbywając karę w więzieniu. Powyższe spotknie miało na celu uświadomienie skazanym, iż zmiana jest możliwa, a pobyt w zakładzie karnym i odbywanie kary pozbawienia wolności stanowi tylko pewnien etap w życiu, który służyć ma optymalnemu kształtowaniu właściwych zachowań i postaw. 

Jak z chodzeniem po linie

Jakub Zakrawacz: Pawle, masz problem alkoholowy?

Paweł Cwynar: Nie wiem. Nikt tego nie ocenił, a musiałby to zrobić fachowiec. Chciałbym kiedyś jednak poznać prawdę.

JAKUB ZAKRAWACZ

Gość Legnicki 8/2020 20.02.2020 

Rozmawiamy z nawróconym gangsterem, który został "Biskupem"

Napadał, rabował i prowadził narkotykowy biznes. Teraz pisze książki, działa charytatywnie i wspiera więźniów w resocjalizacji. Paweł Cwynar był wielokrotnym recydywistą i groźnym gangsterem. Dziś jest nawróconym człowiekiem, który z powodu swojej głębokiej wiary dorobił się ksywki „Biskup”.

Dawid Wojtowicz 

Były gangster: Panie Boże, chcę być w Twojej drużynie!

„Z samego rana walę w drzwi celi. Zdziwionemu klawiszowi zgłaszam, by przyprowadził księdza. Spowiadam się z całego życia. Wszystko staje się inne…” – wspomina Paweł Cwynar, kiedyś „gangster z górnej półki”, dziś ewangelizator. 06.11.21 Aleteia

O życiu w złu i dobru

XXIV Spotkanie Młodych Legnickie Pole 27.08.2018  Jędrzej Ramas

Zagrał z Bogiem w Pokera o życie.

Chcę pisać historie, których nie zapomina się po zamknięciu książki.

Gazeta Legnicka 05.2018

CUDA i objawienia

„Pismo Święte wyciągnęło mnie z bagna” red. Kinga Frelichowska  nr1 styczeń 2018

Ziarno Nadziei

Po wszystkim zamknęli mnie w celi izolacyjnej, rozebrali i uchylili okno tak, bym nie mógł go zamknąć, a był wtedy luty, bardzo zimno. Wymiotowałem krwią, krew też była w moim moczu i wtedy pierwszy raz w życiu poczułem smak śmierci. Leżałem na podłodze, cały obolały, siniejąc z zimna. Potem przewieziono mnie do poprawczaka.

Ziarno Nadziei 6 września 2019

Nie daj się złamać!

Podkreśla, że Bóg uratował mu życie i nadał jego istnieniu nowy sens. Nie filozofuje, nie wchodzi w teologię, mówi tylko o tym, czego doświadczył. Nie chce zasłaniać Pana, który wyciągnął do niego rękę.

AWAW
Echo Katolickie 31/2019

Świadectwo przemiany życia.

 Świadectwem autentyczności przemiany, która w nim nastąpiła i o którą może walczyć każdy był fakt, iż kilku osadzonych rozpoznało Pawła Cwynara jako współosadzonego z poprzednich pobytów w jednostkach penitencjarnych. Rozmowa była niezwykle budująca, dała światło nadziei i stała się motywacją do zmian ryzykownego stylu życia. 

15 września 2019 w Zakład Karny w Zaręba

„Bardzo istotną rolę w moim życiu odgrywa wiara. Praktycznie nadaje sens wszystkiemu, co robię, dlatego nieustannie staram się ją pogłębiać”.

Kwiecień 2019r. 

Paweł Cwynar w ZK we Wronkach

Na zaproszenie Fundacji POWSTAŃ, gościł w naszym mieście i dawał świadectwo swojego nawrócenia Paweł Cwynar – Odwiedził nasze wronieckie więzienie, parafie oraz podopiecznych Fundacji przebywających w ośrodku MONAR. Był to bardzo intensywnie spędzony czas, ufamy, że na owoce nie będziemy musieli długo czekać.

Wronki – Wrz 19, 2019

O swojej najnowszej książce opowiada Paweł Cwynar

Jakub Zakrawacz: W temacie Twojej pierwszej książki „Wysłuchaj mnie, proszę…” bardzo często można znaleźć na internecie wypowiedzi w stylu:  „Tak, to moja historia!”. Czy ktoś już Ci powiedział, że dzięki „Piciu w zachwycie” odkrył swoje problemy z alkoholem?

JAKUB ZAKRAWACZ 01.03.2020 

Gość Niedzielny 

Spowiedź

rozpocząłem żmudną i trudną pracę nad sobą. Musiałem nauczyć się życia od początku, stać się innym sobą na nowo. Musiałem być starym drzewem przesadzonym na nowy grunt odkupiony krwią Chrystusa, nie tylko po to, by przetrwać, ale po to, by rodzić dobre owoce. Tak jak oliwki w Ogrójcu!

PIOTR DRZYZGA

 04.02.2020 Wiara.pl 

NIE BĘDĘ ZARABIAŁ NA TYM, ŻE BYŁEM ZŁYM CZŁOWIEKIEM

Resocjalizacja nie istnieje. Jest fikcją, co potwierdzają statystyki powrotu do przestępczości. Stąd uznałem ten obszar jako wyzwanie dla siebie. Podjąłem pracę w Fundacji Nowe Teraz, gdzie zostałem oddelegowany do działu Wykluczeni, który zajmuje się między innymi więźniami. Obrałem za swoją misję mówienie i świadczenie swoim przykładem, że można żyć inaczej.

Z Pawłem Cwynarem, współautorem książki „Biskup. Nawrócony gangster” – rozmawia Anna Ruszczyk.

Gra o życie.

Chciałem pozostać w grze, mogłem postawić tylko życie.

red. Magdalena Liczkowska 26.11.2018 Tygodnik Bydgoski

Moja historia

Pochodzę z dobrego domu, w którym niczego mi nie brakowało. Miałem swój przestronny pokój z czterema oknami z widokiem na park. Duże dębowe biurko, przy którym odrabiałem lekcje i czytałem książki. Kota, psa, akwarium, rower. Kochających rodziców, dziadków. Czyli wszystko, co można by nazwać szczęściem.

Rycerz Niepokalanej 31.03.2018 

Wiele lat spędził w więzieniu. Teraz nazywają go tam biskupem..

Problemy Pawła Cwynara zaczęły się już w szkole zawodowej, kiedy to jeden z nauczycieli nie interesował się jego osiągnięciami sportowymi. To sprawiło, że poczuł się nikomu niepotrzebny i zaczął szukać swojego miejsca wśród ludzi „z marginesu”. 

Deon 

Godnie, uczciwie i trzeźwo żyć

Z inicjatywy wychowawcy ds. kulturalno oświatowych i pomocy postpenitencjarnej wraz z księdzem kapelanem Rafałem Berezowskim zorganizowano w dniu 30 listopada na terenie jeleniogórskiego aresztu spotkanie dla skazanych z Pawłem Cwynarem. 

Pomocy Postpenitencjarnej w jeleniogórskim areszcie śledczym 

30.11.2019r. Jelenia Góra 

Smak krwi

W celi Cwynar spotyka swojego przyjaciela z wolności. Osadzeni nie zamierzają długo przebywać w ośrodku wychowawczym. Przygotowują plan ucieczki. W nocy mają zawołać strażnika, gdy ten otworzy drzwi, przyjmie ciężkie uderzenie w głowę.

Jerzy Chodorek 

Chciał być polskim Alem Capone

O kim mowa? O Pawle Cwynarze, który z okazji premiery swojej najnowszej książki zatytułowanej „Picie w zachwycie” przyjął nasze zaproszenie do studia. W czasie rozmowy zapytaliśmy naszego gościa m. in. o to, jak to się stało, że wszedł na kryminalną ścieżkę oraz o nałóg, który udało mu się przezwyciężyć.

28 lutego 2020  Mirosław Haładyj 

Głos24 

Bóg zmienia życie.

Kiedy zaczynałem pisać swoją pierwszą książkę pt.: „Wysłuchaj mnie, proszę”, nie spodziewałem się, jak jej wydanie będzie daleko leżało od samego napisania. Ile przyjdzie mi przejść problemów, nim ukaże się ona jako pełnowartościowe dzieło wydane w wydawnictwie z prawdziwego zdarzenia. Gdybym to wszystko wiedział od początku, nie wiem, czy tak ochoczo podjąłbym ten trud.

22 maja 2020 Ziarno Nadziei 

Nawrócony gangster gościł w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wniedzielę 21 listopada na zakończenie każdej Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy świadectwo swojego życia i nawrócenia głosił Paweł Cwynar, pisarz, a kiedyś gangster oraz więzień recydywista ze statusem „N” (niebezpieczny).- Świadczę o Bogu żywym, który uratował mi życie, wyrywając z otchłani niebytu i zniewolenia grzechem – opowiadał. – Z kogoś takiego jak ja, który ogromną część swojego życia spędził w więzieniu, potrafił On jeszcze wydobyć człowieka – mówił autor bestsellerowej książki „Wysłuchaj mnie, proszę” oraz pozycji bezpośrednio opisujących jego przeżycia: „Picie w zachwycie” oraz „Biskup. Nawrócony gangster” czyli wywiad-rzeka przeprowadzony przez Marcina Klimkowskiego (z tych ostatnich Paweł zrzekł się honorarium na cele charytatywne).

Wcześniej, w ramach parafialnej Akademii Dojrzałości Chrześcijańskiej, P. Cwynar spotkał się z kandydatami do bierzmowania.

Katolik to wojownik

– To jest jakiś paradoks, że wchodzę w pisanie, gdy Polacy czytają coraz mniej książek.  20.05.2017 Legnica                  red. Jędrzej Rams

Kartka w izolatce

XXIV Spotkanie Młodych Legnickie Pole 17.08.2018

Wystąpiłem w złych zawodach

Jako mały chłopak rozczytywał się w „Hamlecie”. Potem przestał mieć dylematy moralne. – Zło zabija w człowieku wszystko, co dobre – mówi pisarz Paweł Cwynar. – Skutecznie morduje duszę i sumienie. 

BARBARA GRUSZKA-ZYCH       GN 32/2018   09.08.2018

"Zapalnik Pana Boga".

Na wolności miał status „gangstera z górnej półki”, a w zakładzie karnym – niebezpiecznego więźnia. Wszystko zmieniło się, kiedy zaczął czytać Biblię i próbował zrozumieć pewien sen. Postanowił zagrać o najwyższą stawkę. Teraz Paweł Cwynar mówi o sobie, że jest „zapalnikiem Pana Boga”.

Aleteia Ewa Rejman | 08/11/2019 

"Moniuszko kobiecym okiem"

Pod takim tytułem na terenie Zakładu Karnego w Bydgoszczy-Fordonie odbyło się przedstawienie dla osadzonych

Swoje świadectwo złożył Paweł Cwynar były więzień, autor książki pt. „Wysłuchaj mnie proszę”, który po odbyciu kary uczestniczył w m.in. Seminarium Duchownym pt. „Sacrum i profanum” w przestrzeni więzienia oraz wielokrotnie udzielał się na uczelniach, w zakładach karnych i szkołach.

Bydgoszcz Fordon 2019r. 

ŚWIADECTWO BYŁEGO GANGSTERA

We wtorek, 28 listopada 2017r.  klasy trzecie gimnazjalne uczestniczyły w zaskakującym spotkaniu profilaktycznym

Spotkanie uBOGAcające!

Paweł dzień wcześniej był w Czarnej Białostockiej, gdzie wygłosił swoje świadectwo do ponad 300 osób.

8 luty 2018 Białystok 

Spotkanie ku przestrodze

W ramach obchodów XXXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej z inicjatywy Stowarzyszenia Bractwo Więzienne grupa skazanych z bydgoskiego Oddziału Zewnętrznego udała się do Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy na spotkanie z Pawłem Cwynarem, byłym osadzonym, który przedstawił zgromadzonym swoje świadectwo.

Droga ku odkupieniu. Rozmawiamy z nawróconym gangsterem, który został "Biskupem"

Napadał, rabował i prowadził narkotykowy biznes. Teraz pisze książki, działa charytatywnie i wspiera więźniów w resocjalizacji. Paweł Cwynar był wielokrotnym recydywistą i groźnym gangsterem. Dziś jest nawróconym człowiekiem, który z powodu swojej głębokiej wiary dorobił się ksywki „Biskup”.

Dawid Wojtowicz 
na;Temat