511 751 153 Monika Cwynar monikacwynar7@gmail.com

Niezwykły człowiek i wyjątkowy autor, którego błyskotliwa kariera jako aforysty, moralisty i pisarza rozpoczęła się na dobre poprzez internet, podbił już serca czytelników swoją pierwszą wzruszającą powieścią – wyznaniem pt. Wysłuchaj mnie, proszę która okazała się wielkim hitem sezonu 2016. Teraz przyszedł czas na pt. Picie w zachwycie. 2020. 

Wydawca.com.pl

To opowieść barwna i idealnie prowadząca czytelnika za rękę. Niezwykle wciągająca i zaskakująca z każdą kolejną stroną. Pokazuje emocje i duszę, a w tym ludzkie pragnienia, zmagania, zranienia. Siła ciemności, która nie złamie światła (chylę czoła Autorowi, bo opis spotkania z wróżką jest niezwykły!). Ta opowieść nie jest tylko historią o bólu, ale i o nadziei. Jest opowieścią o sile, z której sami sobie często nie zdajemy sprawy – nawet jeśli wydaje nam się po ludzku, że na wprost siebie mamy tylko mafię z wymierzoną bronią, wprost w nasze czoło. Zawsze jednak jest ratunek… Zawsze.

Magdalena Urbańska

pisarka, dziennikarka.

Paweł Cwyniar w znakomity sposób oddaje rzeczywistość przestępczego półświatka. Przybliża czytelnikom rzeczywistość więzienną i funkcjonujące w nim subkultury. To dopiero pierwsza książka autora, którą miałam okazję przeczytać, a już wiem, że jego styl pisarski jest idealny dla mnie. Z pewnością sięgnę jeszcze po niejedną pozycję Cwyniara. Autor z tak trudnego tematu potrafił stworzyć książkę inspirującą i motywującą, która nie odbiera a dodaje nadziei. Sposób, w jaki wszystkie fakty zostały przedstawione wzbudza w czytelniku mnóstwo emocji. Uważam, że każdy miłośnik kryminałów i thrillerów, a także historii opartych na faktach powinien przeczytać tą historię.

AGNIESZKA NOWAK

redaktorka , SZTIKATER.PL

Cwynar zna się na rzeczy – pozwala zagłębić się w klimacie półświatka średniego miasta, unika jednocześnie zadęcia, niepotrzebnego skomplikowania czy przeładowania slangiem, a także wspomnianych kalek, postaci odrysowanych jak z szablonu. Czyta się super – to moja pierwsza książka w tym roku, polecanko z czystym sumieniem!

Makabrycja

blogerka, recenzentka, tok tokerka.

Przenosimy się tutaj do przestępczego świata, który rządzi się swoimi prawami. Tą historię czyta się z zapartym tchem, jeżeli lubicie kryminały to na pewno się Wam spodoba. Książka porusza bardzo trudny temat, jakim jest porwanie niewinnego dziecka. Ten temat zawsze jest ogromną tragedią i budzi wiele emocji. W książce podobało mi się to, jak Autor przedstawił nam poszukiwania dziewczynki przez różne osoby – rodziców, policję, prywatnego detektywa, a nie tylko skupił się np. na śledztwie prowadzonym przez policję. Polecam! To naprawdę bardzo dobra i ciekawa książka.

Kilka słów o książkach

blogerka, recenzentka .

Polecam lekturę wszystkim, którzy od powieści oczekują czegoś więcej. Mają ochotę na wyprawę w nieznane zakamarki ludzkich umysłów i są gotowi na to, aby zajrzeć w oczy bestii. W mroku wszystko wygląda inaczej. Brutalny świat przyciąga i odpycha. Czy tego chcemy, czy też nie, on istnieje naprawdę. Jesteśmy jego częścią, oczkiem w łańcuchu ludzkich nieszczęść. Czytamy o zbrodniach, osądzamy sprawców, komentujemy, niektórzy z nas chcieliby również wymierzać sprawiedliwość – i o niej przede wszystkim jest ta historia. Bardzo ważna powieść, będąca inspiracją do dyskusji między innymi nad etiologią i naturą przestępczości. Zachęcam do przeczytania książki Pawła Cwynara. „Krzycz do woli” jest wołaniem nie tylko o pomoc dla rodzin osób zaginionych, ale i głosem nadziei, której nie powinniśmy tracić podczas walki o prawdę. Nigdy.

Anna Ruszczyk

Gazeta Śledcza

Wiele lat temu, kiedy urodził się nasz syn, a ja chodziłem dumny jak paw, starsza koleżanka z pracy powiedziała mi „teraz już całe życie będziesz się bał”. Miała rację.
Całkiem przypadkowo zostali wciągnięci do obcej im rzeczywistości, z której być może zdawali sobie sprawę, że istnieje, ale która funkcjonowała gdzieś w świecie równoległym, podglądana czasem przez okienko w wiadomościach albo w jakimś kryminalnym serialu. I zderzyli się z tą rzeczywistością jak z betonową ścianą.
Tak mniej więcej rozpoczyna się opowieść Pawła Cwynara o „prawdziwej historii, która nigdy nie miała ujrzeć światła dziennego”, historii opowiedzianej w trakcie imprezy zorganizowanej przez „recedesa z okazji wyklepki z puchy po zajechaniu osiemnastaka” – ładnie napisane, prawda? Krótkie preludium utrzymane w tym stylu i rzut oka na biografię autora – to najlepsza weryfikacja wiarygodności tej opowieści
– Adam Zdanowski 
Marek Zdanowski

recenzent , Agencja Pracy Twórczej NoomeR

Serdecznie polecam wyjątkowe książki niezwykłego autora! 

Tomasz Trzciński

Wirtuoz improwizacji, dyrygent, aranżer, felietonista, miłośnik sztuki, poezji i historii.

Pan Paweł Cwynar zaproponował bardzo ciekawą formułę przekazania swoich trafnych, słusznych i głębokich przemyśleń. „Krzycz do woli” jest thrillerem, w której Autor perfekcyjnie zaprezentował dynamiczną fabułę na tle religijnym i filozoficznym. Akceptacja oczywistych prawd teologicznych i socjologicznych bywa łatwiejsza niż zrozumienie grypsery. Zapewne trudno jest połączyć dwie płaszczyzny: emocjonalnie realistyczną i duchowo refleksyjną. Pan Cwynar poradził sobie z tym doskonale. Gorąco polecam tę rewelacyjną powieść, jasno osadzoną w polskich realiach

Zdzisław Szymański

recenzent, bloger. , Między Słowami

Po przeczytaniu kryminału pt. „Krzycz do woli” pierwsza myśl, jaka mi się nasunęła to świetne odzwierciedlenie świata przestępczego. Oddanie klimatu i atmosfery. Inne, odważne i oryginalne podjęcie kwestii arkanów zachowań małoletnich przestępców w poprawczaku, jak i dorosłych kryminalistów w Zakładach Karnych. Traktowane tematy otworzyły mi oczy, na które kwestie dotychczas znałam jedynie z opowiadań. Wykładnia, którą podjął autor, wplatając ją przy tym w narrację dialogu dwóch fachowców, czyli byłego pracownika Ochrony w ZK i detektywa jest świetna. Tak samo kiedy detektyw rozmawia, z byłym pracownikiem Zakładu Poprawczego wyjawiając, przy okazji drugie patologiczne dno takiej pracy było dla mnie bardzo odkrywcze istne kompendium wiedzy z pierwszej ręki niedostępnej, dla przeciętnego zjadacza chleba. Co dla mnie matki było również bardzo ważne. To to, że autor „nie rani”. Nie ma w tej książce „flaków i krwi”, nie ma niepotrzebnego epatowania cierpieniem dziecka, czego jako matka po prostu bym nie zniosła. Moim zdaniem jest to książka uniwersalna, dla każdego. Nie mogę zaszufladkować „Krzycz do woli” do działu z kryminałami w żadnej mierze! To by było zbyt brutalne uproszczenie. Uważam, że jest to książka uniwersalna, niosąca w sobie duży ładunek emocjonalny. Chcę też zauważyć, że od debiutu z pozycją „Wysłuchaj mnie, proszę” Paweł Cwynar dobrze odrobił lekcję, gdyż świetnie odnalazł się z innym gatunku. 

Agnieszka Laszczka

influencerka

Ciężko jest oderwać się od lektury, by odkryć tajemnicę zniknięcia Oli, i nawet jeśli przychodzi do głowy jakieś rozwiązanie, to kolejne strony zaskakują, a mistrzowsko kreowana fabuła wciąga równie skutecznie jak grzęzawisko zła w którym utykają kolejne poczynania bohaterów, próbujących odnaleźć zaginione dziecko.

Zaskakujące zakończenie nie przyniosło mi ulgi, wręcz przeciwnie. Pojawiło się jeszcze wiele pytań, wątpliwości, refleksji… Takiego zła nie można tak po prostu oswoić, ani tym bardziej zrozumieć. A ono nie zniknęło, nie zostało pokonane. Przyczaiło się gdzieś i czeka tylko na właściwy moment aby znów wychylić swój odrażający łeb.

Marta Zdanowska

felietonistka, Agencja Pracy Twórczej „NoomeR"

I chociaż nie znam autora osobiście to po obejrzeniu wielu wywiadów mogę śmiało napisać – taki jest Paweł Cwynar. Konkretny, bezpośredni, potrafi wyłożyć kawę na ławę i śmiało wypowiadać się na wszelkie tematy. Chociaż historia jego życia zawsze będzie się przewijać w wielu rozmowach to ja chciałabym chociaż na moment zapomnieć o tym, że był gangsterem, odsiadywał wyrok w więzieniu przez 15 lat i mówiąc krótko – trochę narozrabiał. Zamykam oczy, wspominam tekst, przesłanie powieści, wracam do zaznaczonych fragmentów w myślach. Widzę dobrego, utalentowanego pisarza, który płynie wśród słów pisanych, czuję pasję i sztukę, lekkość zdań i wyłapuję to, co jest w punkt. Bóg wiedział, że musi mu tę kartkę z Biblii podsunąć do celi, żeby dać światu artyzm jego pióra.
Książkę czyta się bardzo dobrze. Wielowątkowość, wartka, dynamicznie zmieniająca się akcja, która nie daje do końca pewności, jakie będzie zakończenie tej książki sprawia, że chcemy poznać dalsze losy bohaterów. Dla mnie ogromny plus za umiejętność opisywania relacji z Bogiem w powieści i wiele przesłań, które wciąż są w moich myślach. Zdanie, które najbardziej zapadło mi w pamięci to taki życiowy „szach mat”. „Nie wolno ku dobremu iść złą drogą” (s. 300). No bo, co tu dodać, jak wszystko jest jasne.
Jagoda Kwiecień - Lifestyle Blogger

Jagoopeppermint.pl

Zagłębiłam się w lekturę z ciekawości i to, co w niej odkryłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Joanna Sprenger

pisarka

Jako profesor filozofii prawa i kryminologii nie zwykłem oceniać prac popularnych, które stają się głośne ze względu na subiektywistyczne „smaki” literackie czytelników. Natomiast czynię odstępstwo od zasady i robię to z dużą przyjemnością i satysfakcją ze względu na istotne walory rzeczonej książki. 

Czytając książkę odnosi się wrażenie jakby czytelnik ją konsumował w postaci najwspanialszej strawy, gdyż jej język jest doskonale prezentowany i przypomina kulinarny rarytas.

Lektura recenzowanej pracy odsłania, odkrywa, ale nade wszystko tworzy rzeczywistość będącą rezultatem wysiłku podejmowanego na rzecz zaspokojenia potrzeby zaprowadzenia we wspólnotach społecznych królestwa dobra, prawdy i piękna.

Prof. zw. dr hab. Andrzej Bałandynowicz

Otwarty umysł
Twórca nie obnaża do końca wielu rozstrzygnięć. Pozostawia pole do namysłu, do własnych zakończeń wątków – nie tylko tych w owej książce, ale także w osobistym życiu. Nie daje gotowych odpowiedzi. Otwiera przed Czytelnikiem horyzont. Dlaczego? Bo szanuje, daje wolność, ufa, wręcz dopieszcza…

Gotowy projekt
I tak oto Paweł Cwynar z „Krzycz do woli” stworzył gotowy scenariusz na ekranizację prekursorskiego kryminału, dodatkowo okraszonego realiami polskiego półświatka pod koniec XX wieku.

Marcela

Książka, która zawiera wiele mądrości życiowych o przyjaźni, miłości, cierpieniu, bogactwie materialnym i duchowym, błędach i ich naprawianiu, to przecież jest codzienność każdego z nas.
Paweł Rudnik

Bloger, filozof, przedsiębiorca , Życie na plus

Od najmłodszych lat wyróżniał się w szkole na tle rówieśników umiejętnością opisywania zdarzeń. Potrafiąc je łączyć z bujną fantazją śmiałą myślą i nierzadko humorystycznym akcentem. 

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy

BLOGPUBLIKA.COM

Podczas czytania tej powieści towarzyszyły mi radość, smutek, łzy wzruszenia, zastanowienie się nad samym sobą. Polecam całym sercem. 

Wojciech Kocan

bloger

Dla mnie to książka, która po prostu tłumaczy miłość i otwiera oczy na jej nieśmiertelność. Każda kartka tej książki, na której bądź stronie się ją otworzy może wlać duszy nadzieję, oraz objawić prawdę o nas samych.

Samanta Brzozowska

blogerka , Dialog Serc

To jedna z tych książek, które zostają w pamięci na długo i to nie za sprawą efektów specjalnych, a przesłania jakie, z sobą niesie. Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Tym bardziej ściska się serce, gdy czytając ją mamy świadomość, że takie rzeczy dzieją się codziennie. Autor poświęcił cztery lata na jej napisanie, co przełożyło się na odbiór treści w niej zawartej, skłaniając do refleksji i przemyśleń. Lektura okazała się trudna, ale bardzo wartościowa, pokazująca życie i śmierć za murami szpitala. Bardzo dużo miejsca zajmuje religia, wiara w Boga, jego przekazy, rozmyślania i zdaję sobie sprawę, że przez to nie będzie to książka dla wszystkich. Mimo iż sama nie jestem blisko związana z tą tematyką, czytałam z zainteresowaniem. Polecam ją, chociażby dla tej pięknej, a zarazem dramatycznej historii głównego bohatera. 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Panu Pawłowi.
Beztroska domatorka

blogerka

Nie jest książką, która w powierzchowny sposób traktuje o naprawdę ważnych sprawach – życiu, śmierci, miłości, przywiązaniu do drugiego człowieka. Jest to lektura pełna mądrości, a jej poszczególne fragmenty można analizować niezależnie od siebie po to, aby czerpać z nich wiedzę. A że wszystkie wątki składają się w sensowną całość? Tym lepiej. 
Przemysław Sobolewski

Recenzje książek z każdej półki , MoznaPrzeczytac.pl

Wysłuchaj mnie, proszę… to książka, która ma duszę, ma moc oddziaływania na czytelnika, ma moc naprawczą! Dodaje otuchy. Pokazuje, że można się podnieść z każdego upadku.
Krystyna Zajko - Minkiewicz

Aktorka, nauczycielka, poetka , Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

Paweł Cwynar potrafi przybliżać zakamarki i labirynty ludzkich charakterów, osobowości, reprezentowanych wartości, zawiłych relacji w codzienności. Doprowadzając głównych bohaterów do stanu terminalnego, pokazuje jak wygląda egzamin z człowieczeństwa. 

Anna Stranz

bractwowiezienne.samarytania.pl

“Mądra” – to proste określenie najbardziej pasuje mi do książki Pawła Cwynara. Promuje ona właściwe wzorce i postawy. Traktuje o miłości i nadziei. Nie w sposób górnolotny, wzniosły i patetyczny, a po prostu, tak jak w życiu. Zresztą sama historia opisana w powieści jest niezwykle wzruszająca. Z pewnością skruszy serce niejednego zatwardziałego czytelnika. 

Paweł Zalewski

Historyk, dziennikarz, recenzent. , Wczytany.pl

Na pierwszy rzut oka stwierdziłam, że książka będzie jak większość innych i niewiele się po niej spodziewałam. Długo zbierałam się, żeby ją przeczytać, bo aż od końca września zeszłego roku. Teraz postanowiłam sobie, że po prostu muszę to zrobić i już. Uparłam się, a wcześniejsza niechęć poszła w zapomnienie.
  Nawet nie jesteście w stanie sobie wyobrazić jaki przeżyłam szok. Lekkość z jaką przychodziła mi lektura, była oszałamiająca. Wciągnęłam się mniej więcej po pięćdziesiątej stronie i nie mogłam się oderwać

blogerka , opinie okularnicy

Stracić wszystko, a w zamian dostać coś więcej? Można tak? Ale jak to w ogóle rozumieć? Odkąd poznałam Szymona okazało się, że tak można. Okazało się, że można to również zrozumieć… 

Magdalena Szczecina

blogerka, autorka , kato TRENDY

Jak oceniam książki? Dobra książka to taka, którą się przeżywa w trakcie czytania i po zamknięciu ostatniej strony. Twoją książkę przeżywałem czytając i przeżywam nadal. Jest bardzo budująca pod względem wartości.
Jerzy Albert Grywaldzki

Bloger, poeta , Szary człowiek

Paweł Cwynar stworzył piękną historię, którą tak naprawdę trudno sobie wyobrazić. Jedno jest pewne, wobec tej pozycji nie można przejść obojętnie, a jej sens i przesłanie zapadnie w pamięci i w sercu na długo

Mama Tosiaczka

blogerka , mamatosiaczka.blogspot.com

Cwynar pisze tak, że po prostu chce się go czytać. Ten piękny styl łączy w sobie nie tylko umiejętnie zestawione słowa, ale także emocje, wrażliwość, subtelność, życiową prawdę. Czytało mi się naprawdę dobrze i szybko, co ciekawe, w tym dobrym tempie znalazł się jeszcze czas na przemyślenia i wspomnienia. Mam wrażenie, że mocno wyróżnia się ona na tle wydawanych każdego dnia książek, których autorzy w dużej mierze nie mają nam wiele do zaoferowania. Tymczasem autor ma do przekazania całkiem dużo, po prostu potrzebuje szansy, by zostać przeczytanym.

Ruda recenzuje

sztukater.pl

Myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję. Nie jest to typowa powieść, ale czyta się bardzo dobrze. Jeżeli kogoś interesuje lekka lektura, bez rozmyślań można przeczytać ją w dwa wieczory. Jeżeli się zastanawiasz i szukasz czegoś dla siebie, spędzisz z książką więcej cennych chwil.

Kobieta w budowie

blogerka, kobietawbudowie.pl

Wysłuchaj mnie proszę – Paweł Cwynar
Książka, która krótko leżała na półce od zakupienia do przeczytania.
Kupiłam ją pod wpływem jakiegoś impulsu, myśli.
Wciągnęła mnie tak, że nie mogłam się od niej oderwać
Zaskakująca, nieprzewidywalna fabuła

Eliza Żywiecka

pisarka

Pisarz posiada niebywałą umiejętność psychologicznego przedstawienia stanu duchowego: lęków, wątpliwości, a także radości ludzi w różnych sytuacjach życiowych. Przemyślanymi i trafnymi przekazami, nadaje sens powieści.
Jacek Turek

pisarz

Paweł Cwynar potrafi zwinnym i prostym stylem opisać trudne kwestie, dotykając ich najgłębszej istoty. Taki zgrabny alians w dzisiejszej literaturze jest niespotykany. 

Przemysław Janiszewski

Pisarz, bloger, teolog, filozof , Moc w słabości

Paweł Cwynar potrafi zabrać czytelnika z sobą w podróż, z której już nie wraca się takim samym.

Justyna M Mączka

Poetka, rysowniczka , Justyna Maria Mączka Wiersze

Ta książka łączy ze sobą sacrum i profanum. Stykają się tutaj życie i śmierć, wiara i niewiara, niebo i piekło. Wszystko napisane jest w taki sposób, iż miałam wrażenie, że słucham opowieści przyjaciela przy wielkim kubku gorącej kawy
Magdalena Urbańska

blogerka , Biegnąc pod wiatr...

To wyjątkowa – bo ze wszech miar prawdziwa – powieść o zwycięstwie dobra nad złem.

Antonina Trawnik

prezes , Towarzystwo miłośników Legnicy

Tym, co z pewnością wzrusza są starannie dobrane przez autora przesłania, myśli, które na długo pozostawiają ślad w sercu.

kanon

recenzent , Granice.pl

Poza bardzo dobrym stylem autor zachwycił mnie świetnymi porównaniami.

Karina Krawczyk

Pisarka, nauczycielka,przedsiębiorca

Dojrzałe pióro, lekki ale nie banalny styl, bogate słowo, ciekawa metafora. Książka dla każdego – Gratuluję. 

Kasia Mazierska - Białek

Pisarka, dziennikarka, blogerka, Winnica Radości

Wydarzenia rozgrywające się w szpitalu stały się tłem do przekazania wielu prawd dotyczących życia i jego sensu. To książka o miłości, poświęceniu, cierpieniu, przemijaniu. Ta oparta na faktach powieść skierowana jest zarówno do osób wierzących, jak i niewierzących. Pokazuje, że nie można wydawać pochopnych osądów o innych, nie oceniać, gdyż pozory potrafią mylić.

Ziarno Nadziei

Marcela Czerkawska - Takiej pozycji nie trzymałam wcześniej w rękach. Uczta.

Takiej pozycji nie trzymałam wcześniej w rękach. Uczta.
Idealnie wpisuje się w lukę na rynku wydawniczym. Chociaż ostatnio w swojej biblioteczce stornię od powieści, sięgnę po każdą kolejną pozycję autora.

Autentyczna miłość i przyjaźń – wartości, przez współczesny świat odprowadzone na zapomniane cmentarzysko. Do tego nieudawany kryminał i rzeczywiste, namacalne zło. Wszystko to połączone z wielowymiarowymi i zaskakującymi portretami bohaterów, etapami wydobywanymi z najgłębszych zakamarków ich serc.

Kiedy czytelnik zanurzy się w wielowątkowej fabule, to nie tylko spotka się z nieszablonowym Twórcą, ciekawą i zdumiewającą akcją, ale także życiodajną treścią. Otworzą się przed nim te sfery ludzkiej egzystencji, które dziś są deprecjonowane, nieustannie lekceważone i unicestwiane. Cwynar w kopalni odwiecznych, twardych prawd przenika umysły i dusze. Wielu twórcom brakuje takiego zmysłu. On natomiast ma żywą łączność z własnymi kreacjami.
Dzieje się tak, ponieważ…

Poznając historię życia Autora książki (polecam każdemu ją prześledzić) jego twórczość nabiera podwójnego wymiaru. Artyzm pióra Cwynara jest nieodłączną konsekwencją ARTYZMU jego życia. Tak, Paweł jest kreatorem swojego życia, bardzo świadomym otaczającego Go świata, wojownikiem, wręcz komandosem codzienności. Taką właśnie umiejętność życia ukazuje w swojej książce poprzez bohaterów.

Szymon, główna postać powieści, napotyka twarzą w twarz nawałnicę burzącą jego codzienność. Staje na rozstaju dróg. Zatrzymuje się, rozeznaje i…
Pierwszym krokiem jest decyzja, drogą walka. Jak zakończy się batalia podjęta przez chłopaka? Zapraszam do lektury.

Czy moje wrażenia to wyłącznie zachwyt, a warsztat autora jest nieskazitelny? Nie. Paweł sam ma tego świadomość. Jednak, jeżeli w takim tempie i żarliwości będzie się rozwijał, to oczekiwanie na kolejne Jego pozycje jest czystą przyjemnością.

Ps. Paweł Cwynar, proszę nie ustawać na swojej drodze życia i twórczości! Takich świadectw ewolucji i twórców nam potrzeba.

I chociaż nie znam autora osobiście to po obejrzeniu wielu wywiadów mogę śmiało napisać – taki jest Paweł Cwynar. Konkretny, bezpośredni, potrafi wyłożyć kawę na ławę i śmiało wypowiadać się na wszelkie tematy. Chociaż historia jego życia zawsze będzie się przewijać w wielu rozmowach to ja chciałabym chociaż na moment zapomnieć o tym, że był gangsterem, odsiadywał wyrok w więzieniu przez 15 lat i mówiąc krótko – trochę narozrabiał. Zamykam oczy, wspominam tekst, przesłanie powieści, wracam do zaznaczonych fragmentów w myślach. Widzę dobrego, utalentowanego pisarza, który płynie wśród słów pisanych, czuję pasję i sztukę, lekkość zdań i wyłapuję to, co jest w punkt. Bóg wiedział, że musi mu tę kartkę z Biblii podsunąć do celi, żeby dać światu artyzm jego pióra.
Książkę czyta się bardzo dobrze. Wielowątkowość, wartka, dynamicznie zmieniająca się akcja, która nie daje do końca pewności, jakie będzie zakończenie tej książki sprawia, że chcemy poznać dalsze losy bohaterów. Dla mnie ogromny plus za umiejętność opisywania relacji z Bogiem w powieści i wiele przesłań, które wciąż są w moich myślach. Zdanie, które najbardziej zapadło mi w pamięci to taki życiowy „szach mat”. „Nie wolno ku dobremu iść złą drogą” (s. 300). No bo, co tu dodać, jak wszystko jest jasne.
Jagoda Kwiecień - Lifestyle Blogger

Blogerka , Jagoopeppermint.pl

O książce.

Wszystko ubrane w zgrabne rozdziały ze zręcznie przeselekcjonowanym życiorysem. Twórca wprowadza Czytelnika w pociągający (oczywiście pozornie) taniec z czarusiem alkoholem. Wejście na parkiet rozpoczyna się bardzo zmyślnie, poczynając od pierwszego widoku szkła za dzieciaka, zapachu, posmakowanej kropli po setki litrów przyswojonych trunków przez dorosły organizm. Paweł podłoże do budowania ułudy błogostanu, prestiżu i poszanowania zdobywanego poprzez procenty użyźnione miał idealnie. Nawozem było najbliższe otoczenie, dalsze środowisko, a także ówczesna sytuacja społeczno-polityczna.

Marcela Czerkawska

Blogerka , Pressmania

Przyznam szczerze, że jestem pod wielkim wrażeniem zarówno treści książki jak i warsztatu Pawła Cwynara. Autora charakteryzuje to, czego brakuje mi u wielu pisarzy, a co na własny użytek nazywam słuchem literackim.

Piotr Podgórski

Pisarz, bloger. , Pisany inaczej.

Książka ta może pomóc wielu ludziom. Jestem o tym przekonany. Jest ona napisana bardzo dobrym językiem. A co najważniejsze, jest szczera. Trzeba dziękować Bogu, że powołuje on do służby również byłych bandytów i alkoholików, bo do zapatrzonego w siłę i brutalność szesnastolatka nie dotrze żaden ksiądz, żaden nauczyciel czy rodzic, dotrze natomiast były gangster, który swoim życiem może zaświadczyć, że nie warto podążać jego drogą, gdyż jemu się udało wyrwać z bagna, ale większość jego byłych kolegów została w nim na zawsze.

Artur Żak

Bloger , Litera Wiary

To co zawsze podziwiałem u pisarzy to zdolność malowania jednym zdaniem bogactwa treści. Czytając Picie w zachwycie w głowie, pobrzmiewał mi głos narratora z Ballada o Zakaczawiu, a może to tylko moja wyobraźnia. Akurat w telewizji leciał film Mała Moskwa o zbliżonym klimacie.

Janusz Wojnar

Bloger , G64

Chciałabym, byście sięgnęli po tę książkę i sami się dowiedzieli. Na każdego działa co innego i pewne doświadczenia mogą wzbudzać odmienne emocje czy myśli w każdym z nas. A jeśli chodzi o wrażenia, to u mnie pojawiła się cała gama. Gniew, zaskoczenie, oburzenie, ciekawość, i przede wszystkim zrozumienie. Jestem zaskoczona tym, z jaką otwartością autor o tym pisze. Niektórzy widzieliby w tym próbę usprawiedliwienia, ale ja zauważam więcej. Jest to historia człowieka, który nabrał dystansu do swojej przeszłości, nie odciął się całkowicie, a wyciągnął odpowiednie wnioski. Zyskał także łaskę wiary i pomocną dłoń, co pomogło mu się z tym zmierzyć. Szanuję to, że nie ma zamiatania pod dywan, nie ma udawania ani ukrywania, że coś było nie tak. Mam przed oczyma prawdziwego człowieka, który dzieli się swoim świadectwem, pełen nadziei, że komuś może to pomóc w jakikolwiek sposób.

Opinie okularnicy

Blogerka

Przeczytałam tę książkę jednym ciągiem. Lektura wciąga napisana jest wartko, łatwo i bardzo wprost. Autor pisze o swoim życiu bardzo szczerze, czym ujął mnie w tej książce niejednokrotnie. Odsłonił duży kawałek swojej historii, wystawiając się tym samym na spojrzenie mu w głąb serca. Jestem bardzo wdzięczna Autorowi za to, jak wprost opowiada o swoim nawróceniu i o tym, jak ono wyglądało. Nie jest to cukierkowa opowieść, ale szczera do szpiku historia zmagań z nałogiem, żądzą, wewnętrznym brakiem.Czytam sporo ludzkich świadectw, mało które tak mocno mnie porusza. W mało które wierzę tak, jak w opowieść Pawła Cwynara – zero koloryzowania, szczerość do bólu i stanięcie w prawdzie to niewątpliwie największe atuty tej publikacji i samego autora. Niejednokrotnie podczas lektury myślałam o tym, że ta mała i niepozorna publikacja powinna trafić w ręce nastolatków jako lektura obowiązkowa – mogłaby uratować niejednego przed wejściem na równie pochyłą albo przynajmniej pokazać mu, że ruina, którą być może w sobie nosi nie jest jedynym światem. Czy polecam? Zdecydowanie.

Magdalena Urbańska

Blogerka

Kawał dobrej lektury. Żal tylko, że przeczytasz w jeden wieczór a chcesz więcej. Niektóre fragmenty smutne jak „Czarnobyl” inne dramatyczne jak „Breaking Bad”.

Rafał Porzeziński

TVP 1, Jedynka - Program 1 Polskiego Radia, Ocaleni TVP, Dwunasty Krok.

Książkę czyta się niezwykle przyjemnie, ze względu na to, że jest napisana w sposób lekki, a jednocześnie ciekawy. Sprawia, że zaczynamy się zastawiać, zanim ocenimy alkoholików, których spotykamy na co dzień. Jednocześnie możemy poznać „od środka” mechanizmy działania nałogu.

Myślę, że lektur mogę polecić nie tylko osobom z problemem uzależnień, ale tak naprawę każdemu, kto chce poznać część historii człowieka, który jest byłym gangsterem, wyszedł z alkoholizmu i przeżył naprawdę dużo. Moim zdaniem warto! 

lutego 3. 2020. 

Maja lat 15

Czuję wdzięczność po przeczytaniu tej lektury. Poruszająca autobiografia, bardzo polecam.

Jagoda

blogerka , JAGOOPEPPERMINT

ŻYŁEM JAK STARY BANDYTA. „BISKUP” PAWEŁ CWYNAR, MARCIN KLIMKOWSKI - Gazeta Śledcza - Anna Ruszczyk. 19.10.2020.

 Długo zastanawiałam się nad tym, jak zacząć recenzję „Biskupa”, od jakich słów. I tak naprawdę to jest już kolejna wersja entej poprawki. Rozpocząć od tłumaczenia się dlaczego właściwie sięgnęłam po zwierzenia nawróconego gangstera, czy też wcielić się w rolę adwokata? Odpierać pojawiające się w sieci ataki, czy przejść do kontrataku? A może po prostu napisać kilka słów o tym dlaczego książka Pawła Cwynara i Marcina Klimkowskiego wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Historii rodzimych i zagranicznych gangsterów znamy bez liku. O jednych pisano intensywnie w kolorowej prasie, bywali gośćmi na ważnych uroczystościach, zaszczytem było móc uścisnąć ich dłoń. Byli i tacy, którzy sprawy sławy i niesławy brali w swoje ręce wydając na świat kilkutomowe dzieła poświęcone ich nienagannej sylwetce. Budzili strach, podziw, śmiech, grozę, niesmak. O innych, wcale nie mniej groźnych, niebezpiecznych i barwnych postaciach nadal nie wiele wiemy, gdyż sobie tego nie życzą. Pomiędzy jednymi a drugimi jest jeszcze grupa nawróconych przestępców, którzy mają odwagę przelać na papier to, czego doświadczyli osobiście. Są gotowi na zmierzenie się z demonami własnej przeszłości, prawdą, która może być dla nich samych niewygodna. Chcemy, aby przestępcy trafiali tam, gdzie jest ich miejsce. By ponosili konsekwencje swoich czynów, odpokutowali, wyszli lepsi, naprawieni. Z reguły mamy gotowe tezy a nasze głowy wypełnione są teoriami kryminologicznymi, które w zależności od przypadku jesteśmy wstanie przyporządkować konkretnemu „klientowi”. Sprawy na pierwszy rzut oka wydają się być banalnie proste. A jednak, prawda o motywacji przestępczej, przyczynach dla których dana osoba wybiła na orbitę przestępstw bywa o wiele bardziej złożona i skomplikowana.

Jak zatem wyglądał początek końca Pawła Cwynara, ile czasu zajęła mu tułaczka po więzieniach? Czego tam doświadczył, jaką posiadł wiedzę o życiu za kratami i czy ta wiedza do czegokolwiek dziś jest mu potrzebna? „Biskup” to osobista, pełna emocji i autorefleksji spowiedź byłego gangstera – tak brzmi mocno – ja bym dodała, spowiedź człowieka, który postanowił zacząć życie na nowo. Życie lepsze, piękniejsze, pozbawione zła. Ale zanim to nastało, musiał swoje odsiedzieć, odpokutować. Paweł w sposób ciekawy, barwny i wyczerpujący opisuje fenomen elity recydywistów w PRL’u. Wracamy zatem do lat 80-tych, milicyjno-przestępczej symbiozy i rzeczywistości sprzyjającej funkcjonowaniu szkół bandyterskich. Odwiedzamy ponure kąty komend, doświadczamy przemocy, towarzyszymy młodym, pogubionym chłopcom w wielogodzinnych przesłuchaniach, spotkaniach przeważnie zakończonych porządnym łomotem. To podróż w nędzne rejony brutalizacji działań służb i bezkarności zeksów. „Biskup” udziela nieoczywistych odpowiedzi, zbijając z pantałyku doświadczonych kryminologów. Dzięki zwierzeniom nawróconego gangstera możemy poznać dramat dzieci, które zawitały w niegościnne progi „kajdanowa”. Po raz kolejny przekonujemy się jak wiele twarzy ma przemoc i jak wiele potrzeba pracy nad samym sobą, by wyrwać się z przeklętego kręgu zła.

Książkę polecam wszystkim tym, którzy sądzą, że o systemie penitencjarnym i resocjalizacji wiedzą niemal wszystko. Tym, którzy nie do końca wierzą w to, że człowiek może się zmienić, wejść na dobrą drogę. Niedowiarkom z lubością przyklejającym pogubionym ludziom łatki przestępców, tym, którzy nad wyraz łatwo osądzają i szufladkują człowieka nie poznawszy jego autentycznej historii. Zanim osądzicie czy gangster ma prawo się nawrócić, czy w ogóle przestępca może stać się dobrym i prawym człowiekiem, zastanówcie się czy wszystkie decyzje, które sami podejmowaliście w swoim życiu były dobrymi i słusznymi wyborami. Zanim parskniecie śmiechem mówiąc „ściema”, znajdźcie czas na lekturę, wczytajcie się uważnie w słowa „Biskupa”. Czytajcie nieśpiesznie, wczuwając się w poszczególne postaci, bohaterów nie zawsze pozytywnych, ale jakże barwnych. Spójrzcie na przestępczy świat oczami przestępcy, przez korekcyjne okulary brutalizacji. Poznajcie zasady obowiązujące w więzieniach, zobaczcie jak tam płynie czas i dlaczego wielu osadzonych kończy ten spływ w rynsztoku.

Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie książka o nawróceniu. To opowieść o trudnej i żmudnej pracy nad tym, aby stać się prymusem w przestępczym fachu. By zdobywać laury i odznaczenia na gangsterskiej arenie, piąć się w górę i jednocześnie boleśnie staczać w dół. To historia o upadkach i wzlotach, zaprzepaszczonych szansach i nie do końca wykorzystanych talentach. Głupocie i mądrości, a także o ludziach, których musimy spotkać na naszej drodze, by wreszcie przejrzeć na oczy. Zachęcam do sięgnięcia po książkę Pawła Cwynara i Marcina Klimkowskiego. Jestem przekonana, że dla osób zainteresowanych psychologią, profilowaniem kryminalnym czy resocjalizacją będzie to naprawdę interesująca lektura. Być może będzie to zaczątek do ciekawej dyskusji nad zjawiskami kryminogennymi. „Biskup” dołożył kolejny kamyczek do wiedzy o kryminalnym półświatku, o świecie, który już przeszedł do historii. Zmiany są nieuchronne, także tam, gdzie czas stanął w miejscu i niemiłosiernie przypomina o tym smutnym fakcie pogrążonemu w myślach osadzonemu.